top of page

מה הקשר בין רחם וחינוך

תפקידו של הרחם לאפשר סביבה בטוחה ותומכת שבה יגדל העובר. העובדה שאתם קוראים את הכתבה הזו אומרת שהרחם של אמכם הצליח לתת לכם את כל מה שהייתם צריכים כדי להתפתח לעוברים בריאים ולהיוולד בהצלחה.מהרגע שהתינוק נולד, הסביבה הפיזית והאנושית (בית, גן, בית ספר) תשפיע משמעותית על ההתפתחות הפיזית, הנפשית והרגשית של הילד. אפשר ללמוד הרבה על סביבה שתומכת התפתחות דרך התבוננות על הרחם והתפקוד שלו.


חמישה קשרים בין הרחם לבין חינוך:


1. חזק ואלסטי


הרחם הוא חזק ואלסטי. הוא גדל במהלך ההריון פי 500 מהגודל המקורי.

כדי שמרחב יאפשר התפתחות, הוא צריך להתפתח ולגדול יחד עם הילד. מרחב מקובע לא יכול להתאים לאורך זמן לילד שמתפתח, כיוון שהילד צריך כל הזמן אתגרים חדשים, התנסויות חדשות, כישורים חדשים, מרחב גדול יותר. המרחב חייב להתחדש כדי לספק מספיק מקום לילד להמשיך לגדול כדי שלא להגביל את התפתחותו


2. דרוש זמן להתמקם

מספר ימים לאחר ההפריה, הביצית המופרית עוברת השרשה בדופן הרחם ומתחילה לגדול. תהליך ההשרשה מאפשר לביצית לקבל אספקת דם המכיל חמצן וחומר הזנה החיוניים להתפתחות העובר. יכולים לעבור 12 יום עד שהביצית מגיעה לרחם ומתמקמת על דופן הרחם. רק בשלב הזה תתחיל ההתרבות המשמעותי של הביצית והעובר יתחיל להתפתח.

לילדים דרוש זמן כדי להתמקם בסביבה חדשה, להבין מה קורה סביבם, להבין מה יכול להזין אותם, ולהרגיש מספיק בטוחים כדי להתחיל לקלוט את השפע שהסביבה החדשה מאפשרת. לכן, כאשר ילדים עוברים לגן חדש, עוברים לכיתה א' או עוברים בית ספר חדש, חשוב לתת זמן להסתגלות לפני שמתחילים להעמיס על הילד ידע חדש.


3. סביבה עשירה


הרחם מהווה סביבה עשירה בה הביצית יכולה להתבסס, להתרבות ולגדול. הרחם מכין את עצמו להריון כל חודש מחדש, מפתח את דפנות הרחם שיוכלו להכיל את העובר שאולי ייוצר בתוכו.

סביבה מאפשרת התפתחות היא סביבה עשירה. עשירה ברעיונות, עשירה בידע, עשירה בערכים, עשירה בהזדמנויות. הסביבה צריכה להיות מותאמת לצורך של הילד, שהרי בכל גיל הילד זקוק לדברים אחרים. הרעיון של הכנת המרחב ללא תלות בהריון מזכיר את העובדה שמחנך תמיד לומד דברים חדשים ומתחדש כדי להיות מוכן לסבב הבא של התלמידים שיפגוש.


4. הפרדה


אחרי ההשרשה, מתחילה להיווצר השילייה – איבר שמאפשר להזין את העובר בהריון. השיליה מייצרת הפרדה בין מערכת הדם של האם לבין מערכת הדם של העובר, אך מאפשרת מעבר של חמצן ומזון לכיוון העובר והפרשת פסולת מהעובר למחזור הדם של האם.

בסביבה תומכת התפתחות צריך שתהיה הפרדה בין הילד לבין המחנך. ההפרדה מתבטאת בזה שהמחנך ידע להבדיל בינו לבין האינטראקציה עם הילדים, וידע לא לקחת אישית את התגובות של הילדים, כי זה לא אישי גם אם זה נראה כך לפעמים. מצד שני, הסביבה צריכה לאפשר לילד לקבל את הידע ואת הערכים בצורה נקייה עד כמה שניתן.


5. ביטחון

עובר ברחם נמצא בסביבה מאוד בטוחה. ברמה הפיזית שק מי השפיר דואג להגן מפני טראומות חיצוניות. ברמה הרגשית, החזרתיות של דפיקות הלב ורעשי המעיים יוצרת קצב קבוע ו תחושת ביטחון. הביטחון מאפשר התפתחות תקינה של העובר, שיכול להשקיע מאמצים בהתפתחות כיוון שאינו צריך להגן על עצמו.

סביבה לימודית צריכה לתת ביטחון לילד, כך שהוא ישקיע את כל המאמצים בהתפתחות האישית שלו ולא בהגנה. עונשים יוצרים אי וודאות, כיוון שלא ברור מה ההשלכות לדברים שהילד עושה. סביבה בה לא מקפידים על כללים ברורים וגבולות יוצרת חוסר ביטחון כיוון שילדים עסוקים מהגנה עצמית מפני התנהגות בלתי צפויה של ילדים אחרים. לכן מרחב בטוח יהיה מרחב בו יש כללים ברורים לכל הילדים, הקפדה עליהם, והבנה ברורה של ההשלכות כאשר עוברים על הכללית.


-----


אפשר ללמוד עוד הרבה על חינוך ועל התפתחות ממערכות בטבע, שעובדות כבר מליוני שנים. במרחב לפיתוח חינוך עתידי אנו ממשיכים לחקור וללמוד מהו חינוך טוב עבורנו ועבור הילדים אותם אנחנו מלווים לאורך הדרך. מוזמנים לקרוא עוד על המרחב כאן: http://bit.do/merhav
פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page